Rumianek na podrażnienia skóry

Stosowanie różnych ziół może pomóc w przypadku dolegliwości skórnych. W takich przypadkach zaleca się przede wszystkim rośliny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Łagodzenie podrażnień

Takie działanie wykazuje między innymi rumianek. Ta bardzo popularna roślina lecznicza sprawdza się w przypadku bardzo wielu problemów skórnych. Stosuje się ją w różnych formach. W zależności od dolegliwości można skorzystać z kompresów i parówek. Naparem przemywa się skórę dotkniętą trądzikiem, a także grzybicą, przyspieszając leczenie zmian.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym to znane zioło doskonale działa w przypadku owrzodzeń oraz oparzeń, przyspieszając gojenie i zmniejszając nieprzyjemne dolegliwości, a także zmniejszając ryzyko infekcji. Najlepsze efekty przynosi systematyczne przemywanie skóry naparem, a także przykładanie kompresów.

Składnik kosmetyków

Właściwości rumianku są doskonale znane i potwierdzone badaniami naukowymi, dlatego wyciągi z tej rośliny stanowią bardzo popularny składnik kosmetyków. Wykorzystuje się je do produkcji wielu maseczek, kremów, płynów do kąpieli, a także szamponów. Sprawdzają się bardzo dobrze przede wszystkim w przypadku preparatów przeznaczonych do skóry wrażliwej. W domu można samodzielnie przygotować okłady i maseczki, które również pomogą w pielęgnacji delikatnej cery. Zioło jest łatwo dostępne i niedrogie, dlatego warto wykorzystać je w domowej apteczce.