Głóg dwuszyjkowy w Twoim ogrodzie


Głóg dwuszyjkowy to nieco zapomniana roślina, która powoli z powrotem zaczyna gościć w przydomowych ogrodach i miejskich parkach. Głóg jest rośliną odporną, podatną na formowanie, a dodatkowo ma właściwości lecznicze. Warto pomyśleć o posadzeniu pięknego głogu w swoim ogrodzie.

Jakie jest najlepsze stanowisko dla głogu?

Głóg dwuszyjkowy nie jest bardzo wymagającą rośliną. Nie ma specjalnych preferencji co to typu gleby, choć lepiej unikać sadzenia głogu na glebie zbyt piaszczystej. Głóg dwuszyjkowy lubi miejsca nasłonecznione. Im więcej słońca, tym piękniejsze są jego kwiaty w okresie kwitnienia.

Do zdecydowanych faworytów wśród odmian głogu dwuszyjkowego należy Paul’s Scarlet. To odmiana odporna na szkodniki i choroby bakteryjne, mrozy oraz zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo Paul’s Scarlet to najpiękniesza odmiana głogu dwuszyjkowego, która charakteryzuje się czerwonymi kwiatami w kształcie maleńkich różyczek.

Jakie są rodzaje głogów?

Z reguły głogi można podzielić na jednoszyjkowe, dwuszyjkowe oraz pośrednie. Warto wspomnieć o tym, że głogi są rodziną roślin, wśród której wyróżnia się około 200 różnych odmian. Do najpopularniejszych odmian głogu dwuszyjkowego, oprócz wspomnianej odmiany Paul’s Scarlet, należą Rubra Plena, Gireoudii oraz Candidoplena.

Głóg dwuszyjkowy – czym się wyróżnia?

Głóg dwuszyjkowy to roślina, która wyróżnia się dużą odpornością i podatnością na formowanie. Często spotkać ją można przy drogach i w miejskich parkach. Głóg jest odczuwa szkodliwego działania zanieczyszczeń ani mrozu. Nie ma więc konieczności okrywania rośliny podczas miesięcy zimowych. Oprócz tego głóg nie jest wymagającą rośliną. Nie przeszkadza mu częste podcinanie gałęzi, dzięki czemu można go uformować w krzak lub pozwolić rozrosnąć się do rozmiarów niewielkiego drzewka.

Jak pielęgnować głóg dwuszyjkowy?

Głóg dwuszyjkowy nie jest trudny w pielęgnacji. Młode sadzonki należy podlewać, ale niezbyt obficie. Głóg dwuszyjkowy nie lubi bowiem zbyt dużej wilgotności. Oprócz tego należy regularnie sprawdzać, czy roślina nie została zaatakowana przez choroby bakteryjne lub wirusowe.