5 wskazówek, jak utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi po jedzeniu

cukier po jedzeniu

Czy wiesz, że utrzymanie zdrowego poziomu cukru we krwi jest tak samo ważne dla zdrowego organizmu jak spożywanie odpowiedniej ilości kalorii? Nadmiar cukru we krwi nazywany jest hiperglikemią i może być niebezpieczny. Nie chodzi tylko o uczucie głodu po zjedzeniu cukrowych pokarmów, ale także o wiedzę, jakie są konsekwencje posiadania wysokiego poziomu glukozy we krwi. Jeśli masz cukrzycę, zgłoś się do lekarza i poproś go o plan zarządzania chorobą. Tymczasem istnieją pewne małe rzeczy, które możemy zrobić, aby utrzymać zdrowy poziom glukozy we krwi po jedzeniu. Oto 5 wskazówek, jak utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Co to jest hiperglikemia?

Hiperglikemia, czyli wysoki poziom glukozy we krwi, występuje wtedy, gdy we krwi jest jej za dużo. Kiedy jemy, nasz organizm przekształca jedzenie w glukozę i uwalnia ją do naszego krwiobiegu w celu wykorzystania jako energię. Nasza trzustka reaguje na ten wzrost poziomu glukozy, wydzielając insulinę, która pomaga glukozie dostać się do komórek. Jeśli nasza trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nasz organizm nie reaguje na insulinę, glukoza może gromadzić się w naszym krwiobiegu. 

Więcej o tym, jaki jest prawidłowy cukier we krwi po jedzeniu na: https://www.lekinatury.pl/pl/ziolowe-porady/cukrzyca/cukier-po-posilku.html

Jak utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi po jedzeniu?

Hiperglikemia może wystąpić z wielu powodów. Może być wynikiem stanu cukrzycowego, podczas którego glukoza nie może dostać się do komórek z powodu braku insuliny. Może też wystąpić z powodu nadmiaru insuliny w krwiobiegu. Nadmiar insuliny jest zwykle spowodowany jej nadprodukcją, warto więc zadbać o jej prawidłowy poziom we krwi.

Jedz białko z każdym posiłkiem

Białko pomaga utrzymać zrównoważony poziom glukozy we krwi, zapobiegając jego zbyt wysokiemu wzrostowi po posiłku. Utrzymuje również niski poziom glukozy we krwi po posiłku poprzez spowolnienie tempa, w jakim organizm uwalnia glukozę do krwi. Wysokobiałkowe śniadanie może pomóc Ci utrzymać pełnię i energię przez cały dzień. Wybierz takie źródła jak jajka, jogurt lub masło orzechowe. Nie jedz jednak wysokobiałkowego posiłku zbyt późno. Istnieją inne rzeczy, które możesz zrobić w nocy, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, takie jak wybieranie pełnych ziaren zamiast białych węglowodanów lub picie herbat ziołowych.

Wybieraj całe ziarna zamiast białych

Całe ziarna są bogate w błonnik, witaminy, minerały i antyoksydanty. Ponieważ są one nieprzetworzone, mają wyższą zawartość błonnika i składników odżywczych niż ich białe odpowiedniki. Spożywanie białych ziaren może podnieść poziom cukru we krwi, natomiast pełne ziarna dostarczają więcej błonnika, który spowalnia tempo, w jakim glukoza dostaje się do krwiobiegu. Jeśli masz cukrzycę, pamiętaj o wielkości porcji.

Bądź selektywny w kwestii węglowodanów

Węglowodany są kluczowe dla energii, ale mogą być szkodliwe, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Ważne jest, aby rozróżnić różne rodzaje węglowodanów i być z nimi selektywnym. Wybieraj całe ziarna, takie jak owies, brązowy ryż, quinoa i gryka, zamiast białych skrobi, takich jak makaron czy biały ryż. Ograniczaj żywność rafinowaną i cukrową, ponieważ zawiera ona puste kalorie, które nie przynoszą nic poza dostarczaniem energii. Zamiast tego wybieraj pokarmy bogate w składniki odżywcze, takie jak warzywa, które mogą poprawić poziom glukozy we krwi. Warzywa są niskokaloryczne i mają wysoką zawartość błonnika, witamin i minerałów. Nie zawierają prawie żadnego cukru, co jest kluczowym powodem, że są tak dobre dla poziomu glukozy we krwi.

Bądź aktywny zaraz po jedzeniu

Ćwiczenie po posiłku może regulować poziom glukozy we krwi poprzez powolne uwalnianie glukozy do krwiobiegu przez dłuższy czas. Dzięki temu Twój organizm otrzyma więcej glukozy niż potrzebuje, która następnie zostanie zmagazynowana w wątrobie i mięśniach jako glikogen. Ćwiczenia po posiłku to dobry sposób na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Możesz wybrać dowolną aktywność, taką jak spacer czy joga.

Cukier po jedzeniu – podsumowanie

Aby utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi po jedzeniu, musisz jeść dobrze zbilansowany posiłek zawierający białko, błonnik i węglowodany. Jedz małe posiłki w ciągu dnia, aby utrzymać swój metabolizm w ruchu i unikaj jedzenia dużych posiłków, które mogą zatrzymać metabolizm. Jeśli masz cukrzycę typu 2, pamiętaj o dziennym spożyciu węglowodanów i upewnij się, że przyjmujesz leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki tym 5 wskazówkom, możesz utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą i zachować zdrowie.