
W przypadku urazów i kontuzji elementów aparatu ruchu zawsze wskazana jest odpowiednia rehabilitacja po to, by możliwie szybko zapewnić pacjentowi powrót do pełnej sprawności. Dzięki taśmom używanym w tzw. plastrowaniu dynamicznym można przyśpieszyć regenerację uszkodzonych tkanek, a także zapewnić wsparcie i stabilizację nadwyrężonym stawom lub mięśniom. Co warto wiedzieć o taśmach do tapingu? Jak dokładnie działają i dlaczego warto z nich korzystać?
Taśmy do tapingu – przeznaczenie
Taśmy do tapingu wykorzystuje się w jednej z popularnych metod fizjoterapeutycznych – tzw. plastrowaniu dynamicznym, znanym również jako kinesiotaping. Na czym ona polega? To bardzo prosta i nieinwazyjna technika, ponieważ wybraną partię ciała okleja się specjalną taśmą (tejpem), która – choć nie jest nasączona żadnymi substancjami farmakologicznymi – wykazuje korzystne działanie na ból po urazach i kontuzjach, obrzęki czy blizny. Zaletą taśm do tapingu jest to, że można je stosować praktycznie na wszystkie części ciała – kolana, łokcie, nadgarstki, naciągnięte mięśnie czy więzadła.
Z taśm do tapingu korzystają nie tylko fizjoterapeuci. Po to rozwiązanie sięgają również sportowcy i lekarze ortopedzi. Plastry kinesio znalazły również zastosowanie w kosmetologii (tzw. kinesiotaping kosmetyczny).
Taśmy do tapingu – z jakiego materiału?

Taśmy fizjoterapeutyczne najczęściej wykonane są z bawełny, która zapewnia swobodny przepływ powietrza i pochłania wilgoć. Parametry plastrów kinesio (grubość, ciężar i rozciągliwość) są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Zwykle taśmy te są pokryte od wewnątrz hipoalergicznym i wodoodpornym klejem medycznym, który przez cały czas noszenia zapewnia doskonałą przyczepność, a ponadto nie pozostawia śladów po ich usunięciu.
Taśmy do tapingu – jak działają?
Efekty terapeutyczne taśm do tapingu są możliwe dzięki ich działaniu sensorycznemu. Przyklejona taśma kinesio zwiększa przestrzeń między skórą a mięśniami. Dzięki temu poprawia się mikrokrążenie: zarówno w naczyniach krwionośnych, jak i limfatycznych. W ten sposób zwiększa się szybkość usunięcia zbędnych produktów przemiany materii, a także nadmiaru chłonki (limfy). Uniesiona skóra niweluje drażnienie receptorów bólu, dlatego zmniejszają się dolegliwości bólowe powstałe w wyniku skręceń, zwichnięć czy uszkodzeń mięśni.
Nie bez znaczenia jest nazwa „plastrowanie dynamiczne”. Tejpy nie usztywniają i nie przeszkadzają w ruchu, a wręcz przeciwnie. Umożliwiają bardzo efektywną pracę między nimi a skórą i mięśniami.
Taśmy do tapingu – najważniejsze efekty
Wśród licznych efektów taśm do tapingu wymienia się przede wszystkim:
- Zmniejszenie dolegliwości bólowych związanym z urazem lub kontuzją, a także bólu o podłożu zwyrodnieniowym,
- minimalizowanie obrzęków,
- łagodzenie stanów zapalnych,
- szybsze wchłanianie siniaków i krwiaków,
- regulacja napięcia mięśniowego,
- korekcja niewłaściwie ułożonych powierzchni stawowych,
- zwiększenie zakresu ruchu mięśni i stawów,
- przywrócenie prawidłowej ruchomości powięzi.