Żywokost maść – właściwości i zastosowanie

roślina żywokost maść

Maść żywokostowa powstaje na bazie popularnej w medycynie ludowej rośliny, jaką jest żywokost lekarski. Jest ona pomocna w przypadku wielu różnego rodzaju dolegliwościach. Preparat ten może okazać się niezwykle przydatny w leczeniu zarówno schorzeń skóry, jak i bólach mięśni czy stawów. 

Żywokost maść – czym jest?

Żywokost lekarski wyglądem przypomina pokrzywę. Jest to roślina powszechnie występująca na terenie Polski, najczęściej można ją spotkać na terenach podmokłych. Od lat wykorzystuje się ją w medycynie ludowej. Obecnie można spotkać ją w aptekach lub sklepach zielarskich głównie w formie maści (https://evita.sklep.pl/pl/farm-vix-masc-zywokostowa-150-ml.html), często wzbogaconej o dodatkowe składniki, które potęgują wpływ prozdrowotnych właściwości żywokostu lekarskiego na organizm. Na jego bazie sporządza się również kremy, pasty, okłady oraz nalewki.

Maść żywokostowa – właściwości lecznicze

Maść żywokostowa wykazuje wysoką skuteczność w walce z następującymi schorzeniami:

  • wspomaga leczenie różnego rodzaju urazów i  kontuzji: zwichnięć, skręceń, stłuczeń czy złamań
  • łagodzi bóle mięśni i stawów, w tym te związane z reumatyzmem, rwą kulszową, zapaleniem ścięgien czy dyskopatią
  • niweluje obrzęki
  • dba o prawidłową regenerację skóry przy zabliźnianiu i gojeniu się ran, nawet tych spowodowanych oparzeniami, odmrożeniami czy odleżynami
  • leczy stany zapalne skóry, m.in. egzemę, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry oraz trądzik
żywokost maść

Żywokost maść – jak stosować?

Żywokost maść należy stosować wyłącznie zewnętrznie, kilka razy dziennie w zależności od potrzeb. Preparat należy delikatnie wmasować w chorobowo zmienione miejsce lub obszar ciała, na którym odczuwalny jest ból.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z żywokostem lekarskim

Żadna forma leku zawierająca wyciąg z tej rośliny nie może być stosowana doustnie, wpływa bowiem toksycznie na wątrobę. Długość kuracji nie powinna przekraczać sześciu tygodni. Skóra, na której powierzchni rozprowadzana jest żywokost maść, nie może być uszkodzona. Nie zaleca się podawania preparatów z żywokostem lekarskim kobietom w ciąży, karmiącym piersiom oraz dzieciom do trzeciego roku życia.