Zdrowotne właściwości chmielu – 5 sposobów na zastosowanie chmielu

chmiel szyszki

Szyszki chmielu w formie ziół do zaparzenia można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Wiele osób nie wie, jednak kiedy warto po nie sięgnąć i na co pomagają. Oto 5 sposobów na zastosowanie chmielu w domu.

1. Właściwości szyszek chmielu w zakresie uspokojenia i wyciszenia


Już w czasach starożytnych zauważano, że chmiel posiada działanie uspokajające. Dlatego polecano tę roślinę osobom rozdrażnionym, nerwowym i zmagającym się z bezsennością. Zdrowotne właściwości chmielu związane z wyciszeniem organizmu dotyczą też osób, które mają zbyt pobudzone potrzebny seksualne. Wówczas również poleca się stosowanie chmielu.

2. Chmiel na problemy żołądkowe


Medycyna niekonwencjonalna poleca zastosowanie chmielu na różnego typu dolegliwości i choroby żołądka i woreczka żółciowego. Dotyczy to również osób, które są nerwowe, co odbija się niekorzystanie na stanie zdrowia żołądka.

3. Chmiel na poprawę kondycji włosów i skóry


W kosmetyce chmiel jest używany głównie na poprawę stanu włosów i skóry. Odwary i wyciąg z szyszek chmielu wspomaga regenerację włosów i chroni przed wypadaniem. Wpływają też na wzmocnienie cebulek włosów i przeciwdziałają powstawaniu łupieżu.

4. Chmiel na trudno gojące się rany


Od dawna stosuje się ziele chmielu w przypadku trudno gojących się ran oraz przy stanach zapalnych skóry.

5.Chmiel na zaburzenia psychiczne i stany lękowe


Chmiel działa uspokajająco, co ma znaczenie podczas napadów lęku i stanów pobudzenia.