Wysokie ciśnienie, jak sobie z nim radzić i kiedy zgłosić się po profesjonalną pomoc?

obniżenie ciśnienia domowymi sposobami

Od jakiegoś czasu odczuwamy ucisk w głowie, tępy ból, zdarzają się nam krwawienia z nosa i zawroty głowy, w nocy nie możemy spać, jesteśmy ciągle zmęczeni i nerwowi – to prawie pewne, że nasze ciśnienie jest za wysokie. Jeśli dodatkowo jesteśmy narażeni na długotrwały stres, a nasza higiena życia, dieta pozostawia wiele do życzenia to więcej niż pewne.

Jak obniżyć ciśnienie?

Jest wiele domowych sposobów, dzięki którym możemy spróbować poradzić sobie z za wysokim ciśnieniem. Najlepiej zacząć od zmiany diety na lekko strawną, z minimalną zawartością soli, wprowadzić regularne ćwiczenia, nawet codzienny spacer może zdziałać cuda, a dodatkowo zrezygnować z używek – kawa, papierosy i alkohol to zabójcze trio dla naszego układu krwionośnego.

Równolegle ze zmianą stylu życia warto zacząć stosować zioła wspomagające nasze serce i naczynia krwionośne. Najczęściej polecanym cudotwórcą, przy zmaganiu się z nadciśnieniem jest głóg, który normuje ciśnienie i rozszerza naczynia krwionośne, idealnym wspomagaczem dla niego jest skrzyp polny i wyciąg z liści poziomki. Nie zaszkodzą również zioła o działaniu uspokajającym, relaksującym jak melisa, czy wyciąg z szyszek chmielu. W problemach z sercem jak nadciśnienie, czy miażdżyca polecana jest również jemioła, reguluje ciśnienie krwi i również działa uspokajająco.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, lub zauważyliśmy u siebie objawy mogą świadczyć o tym, że nasze ciśnienie jest permanentnie zawyżone, a sytuacja po stosowaniu domowych sposobów się nie poprawia, lub wręcz pogarsza, należy wykonać pomiary ciśnienia krwi. Miarodajny wynik da kilka pomiarów co kilka dni, wykonanych w odpowiednich warunkach. Mierzyć ciśnienie możemy w domu, jeśli mamy aparat, lub u lekarza. Jeśli zmierzone ciśnienie u lekarza będzie odbiegało do normy, od razu zostaniemy skierowani na dodatkowe badania, natomiast jeśli nasze domowe pomiary potwierdzą nasze obawy trzeba zapisać się do lekarza jak najszybciej.