Top 5 sposobów na pielęgnację skóry alergicznej

Alergie to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, w tym dzieci. Ich przyczyny mogą być różne, a jednym z objawów jest najczęściej zaczerwieniona, napięta i nadwrażliwa skóra. Jak dbać o skórę alergiczną, żeby uniknąć jej podrażnienia i zapewnić jej dobrą kondycję? Oto 5 skutecznych sposobów na złagodzenie skórnych objawów alergii czy atopii.

1. Naturalne kosmetyki

Jedną z najważniejszych zasad w pielęgnacji skóry alergicznej i atopowej jest odpowiedni wybór kosmetyków. Należy unikać produktów perfumowanych, zawierających silne konserwanty czy substancje drażniące. Najlepiej wybrać w pełni naturalne produkty pielęgnacyjne, takie jak mydło marsylskie z naturalnych olei roślinnych.

2. Intensywne nawilżanie

Skóra alergiczna jest zwykle przesuszona, co jeszcze wzmaga ryzyko jej podrażnienia. Żeby go uniknąć, skórę należy regularnie natłuszczać. Żeby uniknąć przesuszenia, do mycia należy używać mydła marsylskiego na bazie olejów, a do pielęgnacji naturalnych olejków lub innych produktów ekologicznych, takich jak masło shea.

3. Ubranie ma znaczenie

Ważną kwestią jest także wybór ubrania. Materiały nie mogą podrażniać ani sprzyjać alergii (jak np. wełna), ponieważ cała pielęgnacja pójdzie na marne.

4. Prysznic zamiast kąpieli

Przy skórze skłonnej do alergii zaleca się unikanie długich, gorących kąpieli, które podrażniają skórę. Lepszą opcją na co dzień są prysznice w letniej wodzie.

5. Unikanie substancji drażniących

Najważniejszą zasadą, która pozwoli uniknąć zaostrzenia alergii, jest jednak unikanie w składzie kosmetyków substancji, na które stwierdzono uczulenie. To warunek konieczny, żeby zabiegi pielęgnacyjne miały sens i okazały się skuteczne.