Podstawowe grupy suplementów stosowanych w sporcie

odżywki

Każdy sportowiec i osoba aktywna fizycznie powinna mieć świadomość, jak ważna dla organizmu jest prawidłowo zbilansowana dieta. Jednak indywidualne potrzeby oraz intensywność ćwiczeń wykluczają powszechny dla wszystkich model żywienia. W tym momencie dużą rolę odgrywają odżywki i suplementy OstroVit, które odpowiednio dobrane i dopasowane są idealnym uzupełnieniem diet i treningów.

Podział preparatów odżywczych i witaminowych

Naukowcy wyróżnili cztery podstawowe grupy suplementów. OstroVit odżywki dla sportowców (zobacz >> takie) należą do kategorii A – są przebadane i zalecane osobom aktywnym fizycznie, stanowiąc dobre źródło energii i działające wspomagająco na organizm. Są to wszelkie posiłki w postaci płynu, batony energetyczne, preparaty probiotyczne, mineralno – witaminowe, kreatyna i kofeina. Suplementy należące do pozostałych trzech kategorii nie zostały jeszcze dokładnie przebadane oraz ich skuteczność nie została w pełni potwierdzona (grupa B i C), bądź są całkowicie zakazane (grupa D).

Suplementacja jest uzależniona od wielu czynników i powinna być stosowana tylko i wyłącznie pod kontrolą profesjonalnych trenerów lub dietetyków. Samodzielne dobieranie preparatów może przynieść więcej szkody niż pożytku.