Odmiany ziaren konopi. Uprawa i opłacalność

ziarna konopi

Wszystkie ogólnodostępne ziarna konopi posiadają swoje własne cechy, dzięki którym powstaje roślina o indywidualnych cechach. Przy zakupie nasion hodowcy kierują się własnymi preferencjami i możliwościami finansowymi. Ziarna konopi powinny być odpowiednio uprawiane, co wymaga pewnej wiedzy fachowej.

Jak hoduje się ziarna konopi?

Hodowcy są odpowiedzialni za tworzenie nowych odmian poprzez krzyżowanie, eksperymentowanie i badanie uzyskanych w ten sposób próbek. Głównym celem jest wyprodukowanie odmiany o odpowiednich cechach (tolerancja na ciepło lub zimno, grzyby lub mączniaka, krótszy okres kwitnienia lub zdolność do samodzielnego kwitnienia).

Wszystkie te czynności wykonuje się w laboratoriach, a proces ten można uprościć w następujący sposób. Na przykład, jeśli celem eksperymentu jest uzyskanie osobnika odpornego na zimno, osobnik ten jest krzyżowany z osobnikiem, który już posiada tę zdolność.

Jak wybrać nasiona marihuany: wybór

Istnieją trzy generacje nasion (pierwsza, druga i trzecia), które mają bezpośredni wpływ na proces produkcji.

Pierwsze pokolenie (F1)

Te ziarna konopi są najlepsze, gdyż posiadają one wysokiej jakości genetykę i pochodzą z odmian dzikich lub hybrydowych (warto sprawdzić m.in. te na NasionaMarihuany.pl). W procesie hodowli wybiera się najlepsze fenotypy, a następnie hoduje się rośliny mateczne, które są następnie klonowane i zapylane. W rezultacie otrzymano pokolenie nasion F1, które wytwarza silny i żywotny materiał, szczególnie ceniony przez hodowców. Jest to tzw. miernik jakości, produkowany przez banki nasion o światowej renomie, który obejmuje nasiona konopi z Holandii.

Drugie pokolenie (F2) i trzecie pokolenie (F3)

Tego rodzaju nasiona marihuany (zwłaszcza F3) rzadko można znaleźć w kolekcjach banków nasion. Uprawiane są głównie samodzielnie przez hodowców. W wyniku krzyżowania nasion pierwszego pokolenia powstają nasiona F2, które z kolei są ponownie krzyżowane w celu uzyskania pokolenia F3. Oczywiście cechy rodzicielskie są na ogół zachowane, ale stabilność jest ograniczona i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie cechy ujawnią się u przyszłych roślin. Ponadto zmniejsza się tolerancja, wydajność i zawartość kannabioidów, zwłaszcza w trzecim pokoleniu.