Naturalne probiotyki, po które warto sięgać regularnie


Zdecydowana większość osób sięga po syntetyczne probiotyki podczas stosowania kuracji antybiotykowej. Jest to oczywiście bardzo dobry krok, ponieważ probiotyki neutralizują wszystkie przykre dolegliwości związane z przyjmowaniem antybiotyków, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia biegunki polekowej.

Niemniej jednak właściwości probiotyków sprawiają, że powinniśmy sięgać po nie jak najczęściej. Nie chodzi jednak o gotowe wyroby medyczne z apteki, a o naturalne probiotyki, które występują w wielu powszechnie lubianych produktach spożywczych. Gdzie zatem szukać naturalnych probiotyków i dlaczego warto sięgać po produkty bogate w bakterie probiotyczne?

Najlepsze źródła naturalnych probiotyków

Naturalne probiotyki występują przede wszystkim w sfermentowanych produktach mlecznych. Aby cieszyć się mocnym i sprawnym organizmem, należy wprowadzić do swojej diety sfermentowane produkty mleczne, takie jak kwaśne mleko czy kefir.

Alternatywą dla osób, które niechętnie sięgają po nabiał, nawet ten sfermentowany, są wszelkiego rodzaju kiszonki. Najpopularniejsze warzywa, po które sięgamy w wersji kiszonej to oczywiście ogórki oraz kapusta.

Naturalne probiotyki występują także w różnego rodzaju zakwasach z warzyw, takich jak choćby buraki, oraz w zakwasie chlebowym. Coraz większą popularnością cieszy się egzotyczna herbata kombucza, którą przyrządza się na bazie sfermentowanego grzybka herbacianego. Ja nietrudno się domyślić, kombucza jest świetnym, naturalnym źródłem bakterii probiotycznych.

Dlaczego regularnie sięgać po naturalne probiotyki?

Istnieje pewne powiedzenie mówiące o tym, że zdrowie całego organizmu zaczyna się w jelitach. Jest to bardzo słuszna i jak najbardziej prawdziwa uwaga, bowiem to od stanu naszych jelit i bytujących w nich drobnoustrojów zależy ogólna kondycja zdrowotna człowieka.

Naturalne probiotyki pozwalają przywrócić i utrzymać równowagę pomiędzy tymi drobnoustrojami, dlatego regularne sięganie po produkty bogate w bakterie probiotyczne wzmacnia nie tylko układ pokarmowy, ale także układ odpornościowy, który chroni nas przed atakami ze strony różnego rodzaju wirusów i szkodliwych bakterii.