Melisa lekarska: dlaczego warto mieć ją pod ręką?


Stres, bezsenność, ale i ból brzucha – melisa lekarska jest ziołem o wszechstronnych właściwościach. Na co można ją zastosować?

Czym jest melisa?

Dziko rośnie w basenie Morza Śródziemnego, ale w uprawie spotykana jest niemalże na całym świecie – melisa lekarska (łac. Melissa officinalis L.) to zioło znane człowiekowi już od wieków. Także dzisiaj stosowane jest w medycynie naturalnej na rozmaite dolegliwości.

Melisa to bylina dorastająca do około 60 cm. Jej listki przypominają miętę – mają intensywnie zielony kolor i są ząbkowane na obrzeżu. Kwiaty w jasnożółtym kolorze pojawiają się na wiosnę i w lecie. Roślina ta wydziela przyjemny aromat cytrusów, dlatego bywa też nazywana cytrynowym zielem (ang. Lemon balm).

Składniki aktywne melisy

Surowcem zielarskim melisy lekarskiej jest jej liść (łac. Melissae folium). Stosowany może być zarówno na świeżo, jak i po wysuszeniu.

Liść melisy zawiera wiele wartościowych składników aktywnych. Zaliczają się do nich eteryczny olejek melisowy, kwas rozmarynowy, kwas kawowy, garbniki (taniny), śluzy, antyoksydacyjne flawonoidy, witamina C.

Melisa – na co pomoże?

Prozdrowotne właściwości melisy powodują, że jest ona zielem o wszechstronnym zastosowaniu. Chociaż zwykle melisa lekarska jest kojarzona jako naturalny środek na uspokojenie, wykazuje ona znacznie szersze działanie.

Zawarte w melisie składniki mają właściwości rozkurczające, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, hamują rozwój drobnoustrojów jak bakterie, wirusy i grzyby. Także ziele to ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne.

Melisa lekarska może pomóc na:

  • stany napięcia nerwowego, stres, lęki, depresję
  • bezsenność, trudności z zasypianiem
  • bóle głowy i migreny
  • zaburzenia rytmu serca (kołatanie serca)
  • problemy trawienne: niestrawność, wzdęcia i gazy, bóle brzucha
  • przeziębienia, grypę
  • ukąszenia owadów
  • łojotok i trądzik
  • opryszczkę wargową
  • łupież

Jak przygotować napar z melisy?

Suszone ziele melisy lekarskiej można zakupić w aptekach, zielarniach, sklepach ze zdrową żywnością, supermarketach. Do przygotowania naparu można także wykorzystać świeże liście.

Przepis na napar z melisy lekarskiej:

  1. Do zaparzacza nasyp 1-2 łyżeczki ziela melisy.
  2. Zalej wrzącą wodą.
  3. Zaparzaj przez 5-10 minut pod przykryciem.

Tak przygotowaną herbatkę ziołową należy pić 2-3 razy dziennie. Napar z melisy może być również wykorzystany zewnętrznie jako okład na zmiany skórne, skórę głowy. W sprzedaży dostępne są też mieszanki ziołowe z melisą, suplementy diety w formie tabletek, kapsułek, nalewki z melisy, cukierki ziołowe.