Jakie zioła stosować na serce?

ziola na serce

Serce to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, dlatego każda jego nieprawidłowość powinna być konsultowana ze specjalistami. Aby wesprzeć jego działanie i dobrą kondycję nie zawsze trzeba jednak sięgać po leki dostępne w aptece. Bardzo dobrą alternatywą dla chemicznie wytworzonych lekarstw są te, które znaleźć można w naturze. Panaceum na wiele dolegliwości mogą być zioła dostępne w zielarniach czy nawet w sklepach spożywczych. Warto więc poznać skuteczne zioła na serce, aby cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Odpowiednio stosowane napary czy herbaty ziołowe na serce są dużo łagodniejsze dla ludzkiego organizmu i nie obciążają wątroby.

Najlepsze zioła na serce

ziola na serce

Wśród często polecanych ziół na serce można wymienić m.in.:

  • Głóg – jest bogaty we flawonoidy, aminokwasy, protocyjanidyny, saponiny, kwasy triterpenowe i fenolowe oraz witaminy A i C. Roślina ta ma właściwości obniżające ciśnienie oraz rozszerzające naczynia wieńcowe, dzięki czemu może skutecznie wspierać leczenie początkowych stadiów choroby wieńcowej. Dodatkowo działa przeciwzakrzepowo i poprawia ogólną kondycję serca.
  • Serdecznik lekarski – można w nim znaleźć antocyjany, flawonoidy i glikozydy. Zmniejsza on ciśnienie krwi oraz działa uspokajająco i regulująco. 
  • Miłorząb dwuklapowy – to zioło na serce ma działanie wzmacniające naczynia krwionośne. Dodatkowo dotlenia mięsień sercowy i polecany jest osobom cierpiącym na miażdżycę czy chorobę wieńcową. Swoje pozytywne właściwości wykazuje dzięki obecności takich związków jak flawonoidy, ginkgolidy i biflawonoidy.
  • Czosnek – dzięki zawartości alliacyny działa przeciwmiażdżycowo. Najlepiej przyjmować go w swojej naturalnej postaci, surowy, bez obróbki termicznej.

Czy zioła na serce są bezpieczne?

Wszystkie substancje lecznicze, nawet te zupełnie naturalne, mogą wywoływać działania niepożądane. Jeśli choroba wieńcowa jest już zaawansowana i przyjmuje się leki przepisane przez lekarza, stosowanie ziół na serce powinno zostać z nim skonsultowane, aby nie doszło do konfliktu pomiędzy substancjami leczniczymi. Zioła na serce stosowane profilaktycznie nie powinny być groźne dla zdrowych osób, pod warunkiem, że przyjmowane będą zgodnie z zaleceniami producenta.