Co warto wiedzieć o kwasie L-askorbinowym?

Wiele osób zastanawia się jaka witamina C jest najbardziej skuteczna. Okazuje się, że ta opisywana jako kwas L-askorbinowy: https://www.czarymary.pl/p_895527_stanlab_witamina_c_kwas_l_askorbinowy_1000_g. Co warto zatem o niej wiedzieć?

butelka z kwasem l-askorbinowym

Bezpieczna i zdrowa witamina C

Witamina C znana jest ze swoich cennych właściwości. Jednak warto wiedzieć, że wszystkie badania naukowe, które potwierdzają dobroczynne działanie witaminy dotyczą właśnie kwasu L-askorbinowego. W aptece kupując więc witaminę C należy sprawdzić czy chodzi właśnie o wersję lewoskrętną.

Dlaczego witamina C jest tak ważna?

Witamina C w postaci naturalnej dostępna jest w owocach i warzywach. Dzięki niej zachować można zdrowie kości, zęby i włosy. Odpowiedzialna jest za to właśnie witamina lewoskrętna. Jednak da się ją odtworzyć również w warunkach laboratoryjnych.  Czy witamina syntetyczna jest gorsza od naturalnej? Ma identyczną budowę i skład jak witamina naturalna. Niektóre badania wskazują nawet, że może być lepsza od niej. Po raz pierwszy kwas L-askorbinowy został zsyntetyzowany w roku 1933 przez szwajcarskiego biochemika pochodzącego z Włocławka Tadeusza Reichsteina. Dzisiaj jego metoda jest udoskonalana. Obecnie kwas L-askorbinowy produkowany jest przede wszystkim z D-glukozy, którą znaleźć można w kukurydzy.