Chirurgiczne leczenie otyłości – plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka

otyła osoba

Chirurgiczne leczenie otyłości umożliwia szybką redukcję masy ciała. Zawsze jest ono poprzedzone leczeniem zachowawczym, czyli rygorystycznym przestrzeganiem diety oraz stosowaniem farmakologicznych preparatów. Operacje polegające na zmniejszeniu żołądka nie są dla każdego, przeprowadza się je zazwyczaj w skrajnych przypadkach otyłości. Wymagają także już po zabiegu ścisłego przestrzegania diety oraz prowadzenia zdrowego trybu życia.

Laparoskopowe leczenie otyłości

Istnieje kilka różnych sposobów pozwalających zredukować wielkość żołądka. Można przeprowadzić tradycyjną operację, a także wykonać zabieg metodą laparoskopową. W przypadku zabiegu laparoskopowego, pacjent lepiej oraz szybciej przechodzi etap rekonwalescencji. Jest to metoda mniej inwazyjna w odróżnieniu od tradycyjnej operacji. Po przeprowadzonej operacji, pacjent musi pozostać w szpitalu przez około 2-3 dni, a przez kolejne 2-3 tygodnie konieczny jest oszczędny tryb życia. Do powikłań dochodzi u około 10% ludzi, u których został wykonany zabieg zmniejszenia żołądka. Zazwyczaj są to niegroźne powikłania, nie zagrażające dalszemu zdrowiu i życiu. Jednak należy wziąć pod uwagę że komplikacje mogą dotyczyć 1-5% osób. U części pacjentów następuje zatorowość płucna, infekcje ciężkie w przebiegu oraz może nastąpić obfite krwawienie.

Zmniejszenie żołądka – ile kosztuje?

Cena operacji zmniejszenia żołądka uzależniona jest od rodzaju ośrodka medycznego w którym będzie przeprowadzane chirurgiczne leczenie otyłości. Zależna jest także od konkretnej metody oraz stopnia otyłości. Skrajne przypadki otyłości, wymagają dłuższego okresu przygotowania do operacji, a to także jest kosztowne. Cena operacji zmniejszenia żołądka to nie tylko koszt samej operacji. Należy uwzględnić także koszt wizyt konsultacyjnych po zabiegu. Nie mniej, ceny wahają się od około 10 000 złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Plusy i minusy resekcji żołądka

Nie wątpliwie największym plusem jest możliwość redukcji żołądka do 60% co znacznie ułatwia walkę z otyłością. Minusem są wszelkiego rodzaju nie do przewidzenia powikłania. Chirurgiczne leczenie otyłości wiąże się również z bezwzględnym rygorem zdrowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego, aktywnego trybu życia.