Bańki próżniowe – jak i kiedy stosować?

bańki próżniowe

Bańki, pochodząc ze wschodnich kultur i sięgając tam zamierzchłych czasów, w Polsce pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku, znajdując wiele lekarskich zastosowań. Pomagając na problemy z drogami oddechowymi i układem odpornościowym, bańki te przybierały formę ogniową, która, choć efektywna, łączyła się z możliwymi niebezpieczeństwami. Dziś dużo popularniejsze są bańki próżniowe. Czym są, jak działają i kiedy się sprawdzą? Warto się temu przyjrzeć.

Bańki próżniowe – czym są?

Żeby zrozumieć, czym są i jak działają bańki próżniowe, warto przyjrzeć się ich poprzednikowi, czyli formie ogniowej. W tym przypadku konieczne były nie tylko same bańki, ale też swoisty zestaw dodatkowych przedmiotów. Spirytus, wata i metalowy pręt musiały działać wspólnie, aby osiągnąć zamierzony efekt. Oczywiście, jak można się łatwo domyślić, proces ten jest stosunkowo niebezpieczny, przez co konieczne jest duże doświadczenie osoby praktykującej. W innym wypadku bardzo łatwo o poparzenia, które mogą być wyjątkowo bolesne.

Przeciwieństwem tej opcji są bańki próżniowe, czyli nieogniowe. W tym przypadku mamy podział na dwie najczęściej występujące formy. O jakich mowa?

  • Bańki próżniowe ze ssawką – tutaj znajduje się specjalistyczny zawór, przy którym, dzięki pomocy pompki, można zasysać powietrze i tworzyć warunki próżniowe. Co ważne, łatwo tutaj kontrolować ciśnienie wewnątrz bańki, co jest bardzo funkcjonalne przy pracy zarówno z dziećmi, jak i seniorami.
  • Bańki próżniowe gumowe – to najprostsza z opcji, która działa poprzez ściskanie przyłożonej do skóry bańki, zwiększając w ten sposób ciśnienie.

Wiedząc już, czym są bańki próżniowe, warto dowiedzieć się, jak jest stawiać. O czym należy pamiętać?

Jak stawiać bańki próżniowe?

bańki próżniowe

Wszystko rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania ciała pacjenta. Kluczem jest skóra, która została dokładnie oczyszczona i wysuszona. Co ważne, warto też ją natłuścić, co pomoże w całym procesie. W przypadku osób o większym owłosieniu danych partii ciała konieczna będzie depilacja – w innym wypadku powstaną przecieki powietrza. 

W przypadku baniek próżniowych sam proces jest dość prosty i polega na odessaniu powietrza do odpowiedniego momentu – ważne, aby dbać o komfort pacjenta, jednak nie można też redukować skuteczności procesu. Właśnie z tego powodu ważne jest doświadczenie, gdyż początkowe próby mogą iść w skrajne strony.

Bańki próżniowe powinny zostać na skórze pacjenta przez około 15 minut. Ważne, aby po zabiegu natłuścić skórę, gdyż proces ten może pozostawiać niekomfortowe uczucie.

Gdzie stawiać bańki?

Tradycyjnie przyjęło się, że bańki próżniowe stawiane są w pobliżu miejsc, które są afektowane przez chorobę. Co to oznacza w praktyce? Jeśli problem leży w układzie oddechowym, bańki stawiane są przede wszystkim na klatce piersiowej lub na górnej części pleców. W przypadku bólu kręgosłupa aplikowane są one na bolesny odcinek – tu najczęściej lędźwiowy. 

Jak widać, bańki próżniowe mają wiele zastosowań, jednak należy też pamiętać, że nie powinno się ich stosować na samym kręgosłupie i na chorobowo zmienionej skórze. Nie zmienia to jednak faktu, że są sprawdzonym remedium na wiele problemów.