Badanie USG piersi – na czym polega?

kobieta biust

Badanie gruczołów sutkowych jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych w przypadku zmian nowotworowych w tkankach piersi u kobiet. Wykorzystuje się do niego aparat emitujący ultradźwięki, potocznie zwanym aparatem USG. Badanie Usg piersi jest najbardziej wartościowe wówczas, gdy zostanie wykonane w kilka dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, jednak nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia go w innej fazie cyklu.

Przebieg badania piersi za pomocą ultrasonografu

USG piersi w Białymstoku jest w pełni bezpiecznym dla zdrowia, całkowicie bezbolesnym badaniem. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Przed rozpoczęciem badania lekarz nakłada na obie piersi żel ułatwiający przepływ sygnału ultradźwiękowego do wnętrza ciała oraz zmniejszający tarcie podczas przesuwania głowicy po skórze pacjentki. Następnie do badanego zostaje przyłożona głowica aparatu USG. Emituje ona sygnały, które “odbijają się” od struktur położonych wewnątrz ciała człowieka, a następnie wracają do rejestratora umiejscowionego w tej samej głowicy. Urządzenie jest połączone z komputerem, dzięki czemu na monitorze ukazuje się obraz badanego obszaru.

Profilaktyka nowotwórów piersi

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych umożliwiających rozpoznanie zmian nowotworowych we wczesnym stadium ich rozwoju. Dzięki szybko postawionej diagnozie możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia.